Jdi na obsah Jdi na menu
 


chůvičky

chuvka.jpg

Tak z prvního hnízda není nic vejce uschla přitom vlhkost v místnosti mám 45% a teplotu v rozmezí 14-18 st. Vodu mají ve vaničce tzn že se válejí ve vodě furt a přesto byla snůška usušená. Tak uvidíme co bude dál.

 

 

 

ve volné přírodě se nevyskytuje, tuto, mnoha chovateli odsuzovanou amadinu, vyšlechtili japonští chovatelé z několika druhů panenek, je nenahraditelným pomocníkem při odchovu některých vzácnějších druhů astrildovitých pěvců. Dle nových zpráv v odborné literatuře se jako původ označuje protilehlá oblast Číny a tam domestikovaná panenka bronzová, z které vychází další šlechtění v Japonsku.

 Z chůviček japonských, u nás vznikla spousta dalších drobných exotických ptáků.

Každý chovatel se má v první řadě snažit, aby jeho ptactvo odchovalo svá mláďata. Je to krásná odměna za práci, kterou chovatel svému koníčku věnuje. Chůvičky jsou klidní, nenároční a společenští ptáci, se kterými je radno začínat, jedinou nevýhodou je rozpoznání pohlaví, které se s přesností určí pouze podle zpěvu samečka, který jej přednáší po celý den.

Chůvičky se nejlépe cítí v menších klecích.

Pro jeden pár bohatě postačí klec o velikosti 50 x 40 x 40 cm, na kterou zavěsíme hnízdní budku o hraně cca 13 cm, do které jim uměle postavíme hnízdo, například ze sena, nainstalujeme dvě krmítka, koupelničku s vodou, na dno trochu písku pro exoty a chůvičky zde budou bezproblémově vyvádět mladé. Samička snáší 4 až 8 čistě bílých vajíček, na kterých sedí oba rodiče střídavě 14 až 15 dnů, pak se líhnou mláďata, která mají růžovou kůži. Hnízdo opouští zhruba za 20 dnů a rodiče je ještě asi 10 dnů přikrmují. Jakmile jsou mladí samostatní, přemístíme je, jinak by narušovali další hnízdění, tím že všichni společně nocují v budce.

Chůvičky zdaleka nechovají jen začátečníci,

existuje spousta chovatelů, kteří se specializují pouze na chov a šlechtění chůviček ve špičkové kvalitě a ty pak předvádějí na bodovaných výstavách. Tyto chůvičky jsou svou velikostí jednou takové než běžně nabízené u většiny chovatelů. Dnes je vyšlechtěno i spousta mutací, například různé krémové, bílé, šedé, všelijak kombinované straky a podobně.